Ana Sayfa > Popüler Yazılar > Diğer > Bir Dinazorun Tatil Anıları

Bir Dinazorun Tatil Anıları

 

 Şükran Gölbaşı

Dino geldi, eşiyle birlikte. Dino eski solculardan bir arkadaşımız. Eskiden solcu olup şimdi sağcı, sanayici, milletvekili vs. olanlardan değil. O şimdi liberal-Marksist. Eee öyleyse Dino adı da nereden çıktı diyeceksiniz. Sağını solunu sarmısakla işaretlemediği için sık sık karıştıran Kemalist bir arkadaşımızın yakıştırması, öyle kalmış işte.

Eşi  de geldi, böylece ben de ilk defa eşiyle müşerref oluyorum. Eşi düzeltmen olarak tatile katkı veriyor. Dinonun her söylediğini mütemadiyen, hiç bıkmadan yorulmadan düzeltiyor, yani ben saygısızlık ediyor olmamak için düzeltiyor diyorum ama Gül ablanınkisi düpedüz bir haddini bildirme hali. Dinonun tındığı yok, o düzeltmelere hiç aldırmadan devam ediyor. Dino'ya böyle bir şey gerekliymiş, Hakan öyle diyor. "Sen bilmezsin onu" diyor, "kontrol altında tutmak lazım".

Zavallı ben onca iş arasına Çıralı'yı da sıkıştırmak zorunda kalıyorum. N'apayım Dinoyu seviyorum, gitmesem olmaz. Dino ve Düzeltmene göre tatile Haziran ve Eylülün ilk haftalarında çıkılırmış, aksi takdirde maazallah okul çağında çocuklar ordusuyla aynı otel avlusunu, aynı plajı paylaşmak gerekirmiş ki, bu bir felaketmiş. Düzeltmen anlatıyor, Dino onaylıyor, bu konuda anlaşmışlar, düzeltme almıyor.

Oh be! Çıralı teptenha, masalardan birine yerleşir yerleşmez çay istiyoruz. Kahvaltı yapıcaz her'alde. Dino çay yerine bira istiyor. Dinonun günlük bira istihkakı iki, -çünkü o bir alkolik, tedavi alıyor-. O, gelen biraların aslında küçük bira olduğunu iddia edip istihkakını dörde çıkarıyor. Düzeltmen bu konuyu tartışmaya bile gerek duymadan kestirip atıyor.

Az sonra yan masaya cümbür cemaat Hakan'ın tanıdıkları geliyor, üstelik çocukları da var, üstüne üstlük şangırtılarla bir okey takımı açılıyor masaya. Dino ve Düzeltmen hemen en uzak masaya dikip gözlerini masamızı değiştirmeyi teklif ediyorlar. Ben zaten bilgisayarın başında sabahladığım için doğru köşedeki kerevete uyumaya çekiliyorum. Uyandığımda Hakan ve Düzeltmen ortalarda görünmüyor, yüzmeye gitmişler. Dino ayak ucumda oturmuş gazeteleri okuyor. Ortalık bir sakin bir sakin, ne okey şakırtısı, ne masalar arasında köpek kovalayan çocuklar. Bakıyorum gürültücü grubun eşyaları masada duruyor ama ortalarda kimseler gözükmüyor.

 • - N'oldu, diyorum Dino'ya.
 • - Hiiç, diyor.
 • - Millet nerede?
 • - Bilmem.
 • - Çocuklara n'oldu?
 • - Çocuklara tesislerimizi tanıttım, spor tesislerimize gönderdim onları.
 • - Ne spor tesisi, burası mütevazi bir kır lokantası.
 • - Dedim ki, "çocuklar, gelin bakıyım hepiniz buraya, bakın size ne göstericem", geldiler.

"Bakın çocuklar" dedim, "burası bar, o yüksek tabureler oturup bir şeyler içmeye yarar, üstüne çıkıp zır zır dönülmez. Burası restoranımız, burada yemek yenir, bir baştan bir başa koşturulmaz, yüksek sesle konuşulmaz, masalar arasında gereksiz yere dolaşılmaz. Şu şemsiyelerin olduğu yer plajımız, orada yüzülür, şurası da spor tesislerimiz, oyun oynamak için. Hadi bakayım şimdi spor tesislerimize gidin, karnınız acıkınca gelirsiniz", dedim. Akıllı çocuklar söz tutuyorlar canım.

 • - Spor tesisi mi?
 • - Şu ilerideki alanı gösterdim oynamaları için en azından buraya gürültüleri gelmiyor.
 • - Peki ana-babalarına n'aptın, onlar nerde?
 • - Valla onları allah ıslah etsin ben bir şey yapmadım, diyor ama ben yine de inanmadım. Düzeltmenin denize gitmesinden istifade edip o en aristokrat üslubuyla hadlerini bir güzel bildirmiştir.

Aslında kamuya açık her yere bir Dino lazım. Hakan diyor ki Dino'yu tek başına isdihdam etmek tehlikeli, Düzeltmen onu kontrol etmezse tesisin tamamını kısa sürede boşaltabilir. Düzeltmen için üzgünüm. Mütemadiyen, Dino çevredeki insanlara, o da Dino'ya haddini bildirmek zorunda, çok yorucu.

Düzeltmenin yerinde olmayı hiç istemezdim. Ortada çuvalla incir, kadın bitap incirlere göz kulak olmaktan. Bütün düzeltmelere rağmen hiçbir şeyi kurtaramıyor. Dino işaretlediği çuvalları sıraya koymuş bir bir hallediyor. (1995)

ContactspcBanaspcCreative Commons Licenseİçeriğimiz CC BY-NC
spcUlaşınspcLisansına tabidir

w3c HTML CSS Compatible

* * * Site kullanım şartlarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz * * *

Güncelleme:
17.06.2017-09:58
CreativeCommons BY-NC :: Şükran GÖLBAŞI kişisel sitesi :: © 2013-2018
Powered By